„Mano turbano paslaptis“ pasakoja skaudžiai tikrą afganės Nadios Golam išlikimo istoriją, alsuojančią laisvės ir laimės troškimu. Gyvendama šalyje, kurioje moterys neturi beveik jokių teisių, Nadia yra verta viso pasaulio pagarbos už ryžtą, atsakomybę, drąsą ir atsidavimą šeimai.
Aštuonmetė Nadia auga pasiturinčioje šeimoje Kabule drauge su vyresniu broliu Zelmai ir dviem jaunesnėmis seserimis. Ji lanko mokyklą ir džiaugiasi nerūpestinga vaikyste. Tačiau, Afganistane kilus pilietiniam karui, vieną dieną į Nadios šeimos namus pataiko bomba ir mergaitė sunkiai sužalojama.
Sulaukusi vos vienuolikos, Nadia ryžtasi apsimesti berniuku, kad išmaitintų šeimą. Pasivadinusi brolio Zelmai vardu, ji tarsi pasikeičia iš esmės: meluoja, sukčiauja, pykstasi su mama, išsisukinėja, nuolat persekiojama baimės, kad jos paslaptis bus išaiškinta. Kad apsaugotų mylimus žmones, ji turi visiškai atsisakyti savo mergaitiškos prigimties, sumokėdama didžiulę kainą.
Tikroji šio romano veikėja – Nadia Ghulam Dastgir (Nadia Golam Dastgir) gimė 1985 m. Kabule. Savo šalyje patyrė daug kančių, bet būdama sumani ir drąsi įveikė sunkumus ir dabar gyvena Katalonijoje. Drauge su Joanu Soleru (Žoanu Soleru) parašė knygą Contes que em van curar („Pasakos, kurios mane gydė”), į kurią sudėjo Nadios mamos pasakas, sukurtas, kai mergaitė gulėjo ligoninėje.
Mokymo medžiagos rinkinys skirtas 7 klasės mokiniams, istorijos dalyko dėstymui. Medžiagą sudaro teorinė dalis ir trys pamokų planai su užduotimis ir dalomąja medžiaga.
Žmogaus teisių temos:
• lyčių lygybė
• diskriminacija lyties pagrindu
• religinis fundamentalizmas tolerancija, tapatybė, tarpkultūrinis ir tarpreliginis dialogas, fanatizmas.
Integracijos galimybės: Pristatomas lyties aspektas skirtingose civilizacijose ir kultūrose. Pasitelkiant knygos ištraukas (žr. priedus), aptariama, kaip dėl politinių aplinkybių gali keistis moterų padėtis, pristatoma žmogaus teisė nebūti diskriminuojamam lyties pagrindu.